AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Aliyev: İran ile ticarette para birimlerinin kullanılması Bakü’nün gündeminde

Uluslararası İslami Dayanışma Yılı Toplantısı’na katılmak üzere Bakü’de bulunan İran Cumhurbaşkanı Büro Başkanı Mahmut Vaizi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya gelerek, ikili ilişkileri görüştü. Görüşmede Aliyev, ikili ticarette Bakü’nün milli para birimlerinin kullanılmasına vurgu yaptı.

İRNA’nın bildirdiğine göre, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran ile ticarette milli para birimlerinin kullanılması için gereken talimatların verildiğini belirtti.

Azerbaycan Cumhuriyeti ayrıca, Bakü’nün Tahran ile münasebetlerini geliştirmek istediğini ifade ederek, iki ülke arasındaki otomotiv fabrikası, ilaç üretim hattı, Astara-Astara demiryolu projesi ve Uluslararası Kuzey-Güney Koridorunun tamamlanması için işbirliğinin geliştirilmesi başta olmak üzere ortak projelerinin hızlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Aliyev ayrıca, İran İslam Cumhuriyeti’nin terörizmle mücadele rolünü takdir ederek, Tahran-Bakü arasında istihbarat, güvenlik ve savunma alanlarında işbirliğinin geliştirilmesini istedi.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı, İran ile Azerbaycan Cumhuriyeti’nin birçok bölgesel ve uluslararası konuda ortak tutumlara sahip olduğunu ifade ederek, iki ülkenin İslami birlik ve dayanışma için çalıştığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.