AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Aliyev: İran ve Azerbaycan anlaşmaları meyvesini vermiştir

Azerbaycan cumhurbaşkanı, Tahran-Bakü ilişkileri kapasitesinin giderek artmakta olduğuna temasla, bu artışın, İran ile Azerbaycan cumhuriyeti arasında sağlanan tüm anlaşmaların icra halinde olduğunu ve meyvesini vermeye başladığını gösterdiğini söyledi.

İRNA’nın verdiği habere göre Azerbaycan cumhurbaşkanı İlhan Aliyev dün Bakü’de İran ekonomi ve maliye bakanı Mesut Kerbasiyan’ı kabulü sırasında yaptığı konuşmada geçen yıl iki ülke arasındaki ticari dolaşım hacminin %70’e çıktığını ve 2017 yılının ilk 9 ayında da geçen yılın aynı dönemine oranla %30’luk bir artışın sağlandığını söyledi.

İran ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin hızlı gelişme kaydetmesi ve iki ülke liderlerinin sürekli görüşmesinin önemini hatırlatan Azerbaycan cumhurbaşkanı Aliyev, önümüzdeki yıllarda da iki ülke arasındaki işbirliği ufuğunun parlak olduğunu ve önemli projelerin birlikte icra edileceğini bildirdi.

İran ekonomi ve maliye bakanı Mesut Kerbasiyan da bu görüşmede, İran-Azerbaycan ortak komisyonunun İranlı tarafın başkanı olarak iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi hususunda kendi görevini layıkıyla yerine getirme temennisini dile getirdi.

Kapalı