AsyaHaberlerKafkasya

Aliyev-Sarkisyan zirvesi Moskova’da başladı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Moskova’da ikili zirvesi başladı. Liderler MSİ 15:00’da President otelde bir araya geldi.

Liderlerin görüşmede herhangi bir anlaşma parafe etmeleri beklenmiyor. Aliyev ve Sarkisyan görüşme sonrası da herhangi bir basın toplantısı düzenlemeyecek. Azeri ve Ermeni liderler yarın Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev’in de katılımı ile üçlü bir zirve gerçekleştirecek.

Kremlin’den yapılan açıklamada devlet başkanlarının altıncı kez bir araya gelecekleri hatırlatılarak, Moskova’nın taraflara herhangi bir empozede bulunmama yönünde politika belirlediği kaydedildi. Açıklamada, “Rusya tarafların rıza gösterecekleri bir sonucun alınmasını destekliyor. Sorunun çözümü, Kafkaslarda sükunet ve istikrarın yeniden kazanılmasına katkı sağlayacak.” denildi.

MÜZAKERE MASASINDA NELER VAR?

Ermenistan’ın işgal altında bulundurduğu 7 Azeri bölgesi ve Yukarı Karabağ, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü çerçevesinde Bakü’ye iade edilmesi gerekiyor. Bölgeden göç etmek zorunda kalan 1 milyon Azeri’nin evlerine dönmesi ve bölgenin güvenliğinin sağlanması müzakere edilen konulardan.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.