AsyaHaberler

Aliyev ve Sarkisyan Karabağ için buluşacak

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Yukarı Karabağ sorununun çözüm süreci kapsamında İsviçre’nin Bern kentinde bir araya gelecek.

En son Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’nin girişimiyle geçen yılın ekim ayında Paris’te görüşen Aliyev ve Sarkisyan, iki ülke arasındaki çatışmaların sona ermesi ve Yukarı Karabağ sorununun çözümü için bir kez daha masaya oturacak.

Bern kentinde 19 Aralık’ta yapılacak toplantıda, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu Eşbaşkanları Rus İgor Popov, Fransız Pierre Andrieu ve Amerikalı James B. Warlick de hazır bulunacak.

Uluslararası kuruluşların girişimlerine rağmen, 1991-1993 yıllarında Ermenilerin Yukarı Karabağ ve çevresindeki illeri işgaliyle başlayan sorun çözülemedi. 1994’te imzalanan ateşkes anlaşmasından sonra da bölgede silah sesleri susmazken, Yukarı Karabağ sorunu çözümsüzlüğünü koruyor.

YÜKSEK STATÜLÜ ÖZERKLİK TEKLİFİ

Barış sürecinin başlaması için önce Ermenistan ordusunun işgal altında tuttuğu tüm bölgelerden çekilmesini şart koşan Azerbaycan, Yukarı Karabağ’a yüksek statülü özerklik vadediyor.

Azerbaycan, Ermenistan ordusunun Yukarı Karabağ ve çevresindeki illerden çekilmesi halinde, buraların altyapısını yeniden kurmayı, orada yaşayan Ermenilere eşit vatandaşlık hakları vermeyi ve Ermenilerin can güvenliğini sağlamayı taahhüt ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mayıs 2024 (47) içerik yüklenmiştir.