HaberlerİranOrtadoğu

Allah’tan başkasına eğilmedik, eğilmeyiz

İran’ın kendi haklarını koruma konusunda kimseye taviz vermeyeceğini vurgulayan Dışişleri Bakanı Mutteki, “Nükleer meselede tüm kozlar elimizde ve kimsenin bizim yerimize oynamasına müsaade etmeyiz” dedi.

İran devlet televizyonu birinci kanalında katıldığı programda, Rusya yönetiminin İran’a yönelik tutumuna değinen Dışişleri Bakanı Mutteki, “Biz uluslararası meselelerde kendi yolumuzu takip ediyor ve kendi tutumumuzu sergiliyoruz. Nükleer meselede tüm kozlar kendi elimizde. Bizim yerimize başka yerde oynaması için kimsenin eline kozlarımızı vermeyiz” şeklinde konuştu ve ekledi: “İran, bağımsızlığının bedelini kanıyla,canıyla ödemiş bir ülkedir, Amerika’ya karşı olmamız, sırtımızı Rusya veya başkalarına verme hatasına düşürmemiştir bizi. Bugüne kadar nice zorluklara katlanarak kendi ayaklarımızın üzerinde durmasını öğrendik ve Allah’tan başkasına asla eğilmedik ve eğilmeyiz de!”

Mutteki, her hangi bir ülke bizim hakkımızı savunursa bizden saygı görür, ancak uygun tutum sergilemezlerse biz de onlara UAEK yönetimi kurulunda İran aleyhinde oy kullanan üyelere yazdığımız sitem mektubu gibi mektup göndeririz, dedi.

Nükleer haklar konusunda kimseye taviz vermeyeceklerini vurgulayan Mutteki, Rusya’nın dünyada önemli bir ülke ve uluslararası arenada bir aktör olduğunu ve İran’ın da bir o kadar Rusya için önem arz ettiğini, fakat bunun karşı tarafa açık çek verme anlamına da gelmeyeceğini ve milli çıkarlarının sözkonusu olduğu durumlarda İran’ın ne doğuya ne batıya taviz vermediğinin herkesçe bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.