AvrupaHaberler

Alman bakan: Balkan göçmenler hızlı geri gönderilsin

Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Balkan ülkelerinden gelen göçmenlerin sayılarının giderek artmasına dikkat çekerek, iltica başvuruları kabul edilmeyenlerin daha hızlı bir şekilde geri gönderilmesi gerektiğini savundu.

Steinmeier, ‘Bild am Sonntag’ gazetesine verdiği demeçte, Balkanlardan gelen mültecilerin başvurularının kabulünün mümkün olmadığını, kararların çabuk verilerek, daha sonra da gerçekten bu kişilerin ülkelerine geri gönderilmesi gerektiğini söyledi. Toplam gelen mültecilerin yüzde 40’ının Balkan ülkelerinden geldiğini, bu durumun korunabilmesi için geri gönderimlerin mutlaka yapılması gerektiğini belirtti.

İltica başvurularının daha kolay reddedilmesini sağladığı için Sırbistan, Makedonya ve Bosna’nın dışında bölgedeki daha başka birkaç ülkenin de güvenli ülke olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade eden Steienmeier, Arnavutluk, Makedonya ve Kosova’nın AB’ye yaklaşma kararları varken, politik bakımdan güvensiz ülke kabul edilmelerinin mümkün olmadığını kaydetti.

Steinmeier’in partisi Sosyal Demokrat Parti SPD’nin Fraksiyon Başkanı Thomas Oppermann da Arnavutluk, Karadağ ve Kosova’nın güvenli ülke olarak kabul edilmesini savunarak, bu ülkelerdeki durumun, Suriye, Irak, Sudan ve Eritre ile karşılaştırıldığında çok güvenli olduklarının görüldüğünü söyledi.

Oppermann, Balkanlardan gelenlerin Almanya’da çalışmak istediklerini, burada savaştan ve politik takipten korunmanın mümkün olduğunu, bunun çalışma hakkı anlamına gelmediğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.