İslami Davet

Alman Cerrah: Rezevi hastane, modern kalp ve damar ameliyatında Ortadoğu’da başı çekiyor

26 Şubat 2017 17:49

Almanya’nın Aachen üniversitesi kalp cerrahı Dr. Şehram Lutfi, Rezevi hastanenin ortadoğuda modern kalp ve damar ameliyatında başı çektiğini söyledi.

Astan News’un bildirdiğine göre Dr. Şehram Lutfi, TAVİ yöntemiyle yapılan kalp cerrahisi konusunda yaptığı açıklamada şöyle dedi: Kalp cerrahisinde TAVİ yöntemininin uygulanması, giderek hızlı bir şekilde yaygınlaşmaktadır ve bu bağlamda İran’ın dünyanın gelişmiş teknolojilerinden uzak kalmaması yönünde çaba gösterilmelidir. Kalp cerrahisinde Aort kapağının değişimi konusunda TAVİ yönteminin uygulanması, her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır ve İran’ın bu yöntemi uygulamakta geri kalmaması gerekiyor; maalesef İran İnterventional yöntemlerin uygulanması konusunda beklenen konuma hala ulaşmış değildir.

Dr. Lutfi açıklamasını şöyle sürdürdü: TAVİ ameliyatında yapay kapak, hastanın kendi kapağı üzerine yerleştiriliyor ve göğüs kafesi açılmadan hastanın bacağının ana damarlarının biri vasıtasıyla yapay kapak hastanın kalbi üzerine yerleştiriliyor. Bu yöntem bundan yaklaşık 10 sene öncesinden şimdiye kadar Almanya başta olmak üzere Avrupa’lı ülkelerde yüksek riskli açık kalp ameliyatlarında uygulanmaktadır ve halihazırda Almanya’da Aort kapağıyla ilgili olan ameliyatların yüzde 70’i bu yöntemle yapılmaktadır.

Kalp hastalıkları tedavisinde non-invaziv olmayan yöntemler ve özellikle TAVİ yöntemlerinin uygulanmasında, İran’ın beklentilerin altında olduğunu kaydeden Dr. Lutfi, şöyle dedi: Kalp cerrahisinde İran’da bu yöntem çok nadir uygulanmıştır, öyle ki Meşhed gibi büyük bir kentte sadece bir veya iki kere TAVİ yöntemi uygulanmıştır.

TAVİ yönteminin her geçen gün yaygınlaşmakta olduğunu kaydeden Dr. Lutfi, şöyle dedi: Yakın gelecekte ve bu ameliyatın yan etkilerinin çok düşük olması dolayısıyla bu yöntem ortak ve düşük riskli hastalar üzerinde de uygulanabilecek ve hatta Mitral kapağı konusunda da bu yönteme başvurulabilecek.

TAVİ ameliyatının yüksek maliyetine de değinen Dr. Lutfi, şöyle dedi: Söz konusu non-invaziv yöntemde asıl sorun, yüksek maliyetli olmasıdır; Almanya’da da durum böyledir ve bu yöntemle yapılan ameliyatın maliyeti açık kalp ameliyatı maliyetinin yaklaşık 7 veya 8 mislidir, ancak uzun vadede kuşkusuz bu yöntemin sağlık sistemi için maliyeti daha da düşük hale gelecektir ve bu yüzden sigorta kurumlarının bu bağlamda daha bir duyarlılıkla sahaya adım atmaları gerekiyor.

Rezevi hastanenin uygun imkanlar ve teçhizatına değinen Dr. Lutfi, şöyle dedi: bu yöntemin uygulanmasında sağlık ekibinin deneyimi ve uzmanlığı bir hayli önem arzediyor ve ne mutlu ki Rezevi hastanede gerekli imkanlar ve teçhizat ve deneyimli uzman doktorlar mevcuttur.

Dr. Lutfi, açıklamasının devamında Rezevi hastanede TAVİ ameliyatının giderek yaygınlaşmasıyla birlikte, yakın gelecekte Rezevi hastanenin söz konusu ameliyat alanında başarılı nerkezler arasında yer alacağını sözlerine ekledi.

Alman Cerrah: Rezevi hastane, modern kalp ve damar ameliyatında Ortadoğu’da başı çekiyor Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık