AvrupaHaberlerOrtadoğu

Alman hava yollarını Arap şirketi kurtardı

Alman havayolları şirketi Airberlin’i iflastan Arap hava yolları Etihad kurtardı.

Almanya’nın ikinci büyük hava yolu şirketi ‘Airberlin’de Ocak ayı başından beri uygulanmaya başlanan ‘Turbine’ isimli tasarruf programı, hava yolu şirketinin batmasına engel olamadı. Geçen yıl cirosu 160 milyon Avro azalarak 4,15 milyar Avroya düştü. Toplam zararı 315,5 milyon Avroyu bulan şirketin borcu yaklaşık 800 milyon Avroya yükseldi.

Airberlin Yönetim Kurulu Başkanı Wolfgang Prock-Schauer, hissedar ve analistlere şirketi nasıl kurtarabileceğini anlatmak üzere toplantı düzenledi, ancak iki kez peşpeşe bu toplantıları iptal etti. Pazartesi günü yaptığı basın toplantısında kendisinden beklenen tek iyi haber şirketin geçici olarak nakit sıkıntısının giderileceği idi. 300 milyon Avrosu Birleşik Arap Emirlikleri hava yolları Etihad’dan olmak üzere toplam 550 milyon Avro nakit temin edildiği bildirildi.

Airberlin bu paranın bir kısmıyla borçlarından bazılarını öderken, kalan kısmı da gelecekte mali rezerv olarak saklanacak. Etihad 300 milyonu Airberlin’e süresiz dönüştürülebilir tahvil karşılığı verdi ve Alman şirketi bu para için yıllık yüzde 8 faizi de ödemeyecek.

Etihad’dan kredi temini AB’nin Avrupa hava yolu şirketlerini yakından takip etmesinden dolayı hiç de kolay olmadı. Şayet AB, Avrupa dışından bir ülkenin hava yolları ulaşımına etkisinin artmasından dolayı Airberlin’in Frankfurt, Münih ve Londra havaalanlarına iniş iznini iptal etseydi, Alman şirketinin Etihad için de bir cazibesi kalmamış olacaktı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.