Haberler

Alman içişleri bakanları iç güvenlikte askeri göreve karşı

Almanya eyaletleri içişleri bakanları, terör saldırılarına karşı ülke güvenliğinin sağlanması için Federal Ordunun görev yapmasını öngören Hristiyan Demokratları Birliği CDU/CSU’nun teklifini kabul etmiyorlar.

İçişleri Bakanları Konferansı Başkanı ve Rheinland-Pfalz Eyaleti İçişleri Bakanı Roger Lewentz, 16 eyaletin de içişleri bakanlarının terör saldırılarına karşı mücadelede polis teşkilatının yeterli olduğu düşüncesini taşıdıklarını, Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’nin de aynı düşüncede olduğunu söyledi.

Lewentz, Alman polis teşkilatlarının iyi eğitimli olduklarını ve Paris’teki karikatür dergisine yapılan terör saldırısından sonra daha fazla donanım sağlandığını belirtti. Polis teşkilatlarının özel timlerle birlikte Almanya’daki terör durumunu sıkı bir kontrol altında tuttuklarını vurguladı.

Alman polis teşkilatının birçok terör saldırısını gerçekleşmeden engellemeyi başardığını bildiren Lewentz, Köln’deki ‘bavul bombası’, Sauerland grubu ve Taunus şehrindeki bisiklet yarışmasında yapılması planlanan ve engellenen terör eylemlerini örnek verdi.

Rheinland-Pfalz Eyaleti İçişleri Bakanı Lewentz, ayrıca Federal Ordunun farklı bir eğitim aldığını, yakında Suriye’de de olmak üzere çok sayıda yurtdışı görevi nedeniyle yeterince yük taşıdığını belirtti. Lewentz, mülteci krizinde ve doğal afetlerde üstlendikleri görevlerden dolayı da askerlere çok değer verdiklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.