AvrupaHaberler

Alman ırkçı partiye televizyon boykotu

Güncel anketlere göre Almanya genelindeki oy oranını yüzde 10’a kadar yükselten ırkçı populist parti Almanya Alternatif Partisi AfD’nin televizyonda yapılan aday düellosu programlarına katılamayacağı bildirildi. Alman birinci televizyon kanalı ARD’ye bağlı SWR ve MDR’den yapılan açıklamada, Baden-Württemberg, Rheinland-Pfalz ve Sachsen-Anhalt Eyaletlerinde yapılacak yapılacak eyalet parlamentosu seçimlerine katılan AfD’nin televizyon programlarına katılmasına izin verilmediği belirtildi.

SWR Genel Müdürü Peter Boudgoust, Almanya’nın güneybatısındaki eyaletlerde yapılacak seçimlere katılan Sosyal Demokrat Parti SPD ile Yeşillerin adayları, ırkçı populist parti adaylarıyla aynı masada oturmak istemediklerini, AfD adaylarının gelmesi halinde kendilerinin katılmayacaklarını bildirdiklerini söyledi.

Boudgoust, SWR’nin SPD ve Yeşillerin bu tutumunu doğru bulmadığını, ancak bu durumda AfD’nin düello programına katılmasına izin vermemekten başka çarelerinin olmadığını belirtti. Bu durumda SWR’de yapılacak düello programına yalnızca bu eyaletlerin meclislerinde sandalyesi bulunan parti adayları katılabilecek.

Baden-Württemberg Eyalet Parlamentosunda Yeşiller, SPD, CDU ve FDP’nin milletvekilleri bulunuyor. Rheinland-Pfalz Eyalet Parlamentosunda ise SPD, CDU ve Yeşiller temsil ediliyor, Sachsen-Anhalt Eyalet Parlamentosunda ise CDU, SPD, Yeşiller ve Sol Parti milletvekilleri var. Doğu eyaletindeki ARD’ye bağlı televizyon kanalı MDR’den de AfD’nin düello programlarına katılmasına izin verilmediği bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (22) içerik yüklenmiştir.