FilistinHaberlerOrtadoğu

Alman parlamentosundan ablukaya eleştiri

Alman Parlamentosu’ndaki (Deutscher Bundestag) çeşitli siyasi parti grupları Gazze Şeridi’nde yaşayan bir buçuk milyonu aşkın Filistinliye uygulanan ablukayı eleştirerek Gazze’ye uygulanan ablukanın derhal kaldırılmasını istedi.

Alman Parlamentosu’ndaki parti grupları, dün (1 Temmuz Perşembe) Gazze’ye uygulanan ablukanın derhal kaldırılması için girişimde bulunacaklarını ilan etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bağlı olduğu Hıristiyan Demokrat Birliği, koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti, muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller Partisi’nin gruplarının da bulunduğu Alman parti gruplarının ortak çağrısında ablukanın yararsız olduğu ve Siyonist işgal devletinin güvenliğine hizmet etmediği ifade edildi.

Almanya’da muhalefette bulunan Sol Parti’nin Gazze’ye uygulanan ambargonun kaldırılması için talepte bulunacağı fakat silah kaçakçılığının önlenmesi için Gazze’ye giden malların gözden geçirilmesini de isteyeceği bildirildi.

Alman Parlamentosu’ndaki parti grupları, ablukanın Hamas Hareketi’ni zayıflatmadığını ve bilakis güçlendirdiğini söylerken, Gazze’de yaşayan insanların durumlarının mutlaka iyileştirilmesi gerektiğine de dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Ocak 2022 (22) içerik yüklenmiştir.