AvrupaEkonomiHaberler

Alman sanayisi İran’la ticareti sınırlamaya karşı

Alman bankaları ve şirketleri, Mali Çalışma Grubu’nun (FATF), finans kurumlarını İran’a ihracatı sınırlandırmaya zorlayan önerilerine karşı olduklarını açıkladılar.

Mali Çalışma Grubu (FATF), İran’a baskıların arttırılması konusunda önerilerde bulundu ancak özel finans kurumlarını kapsayan Almanya Bankalar Birliği, önerilerin olumsuz etkileri konusunda uyarıda bulundu.

Almanya Bankalar Birliği üyesi “bu önerilerin yürürlüğe geçmesi bütçesi çok ise bankaların bazı ülkeler veya bazı sektörlerle olan bağlantılarından geri çekilmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklar” dedi.

Alman sanayisi de, bankalardan, İran ile ilişki içinde bulunan şirketlerin finanslarını sağlamadan önce faaliyetlerinden sapmayacağından emin olmalarını isteyen FATF’nin önerilerinin bir bölümüne karşı olduğunu açıkladı.

33 üyesi olan ve Paris’teki Ekonomi ve Kalkınma İş Birliği Örgütü merkezinde bulunan FATF, devletlerarası bir kuruluştur. Bu kurum, görünüşte terörün yayılmasında katkıda bulunan yasadışı mali işlemlerle mücadele için faaliyet gösteriyor. Ancak pratikte Batı’nın bağımsız ülkelere baskı yapma aracına dönüşmüştür.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (3) içerik yüklenmiştir.