AvrupaHaberlerKuzey Amerika

Alman üniversiteleri ABD ordusuna çalışıyor

ABD’den mali destek alan Alman üniversitelerinde Amerikan Ordusu için araştırmalar yapılıyor.

Almanya’da 22 üniversitenin geçmiş yıllarda ABD devlet bütçesinden 10 milyon Dolardan fazla teşvik aldığı bildirildi. Teşvik alan projeler arasında temel bilimsel araştırmalarla birlikte patlayıcı maddeler gibi silahlanma projeleri de yeraldı.

Sivil tüzüklerinde yalnızca barışçı araştırmalar yapacaklarına dair bağlayıcı maddeler bulunan üniversiteler de Amerikan Ordusu bütçesinden teşvik yardımı almışlar. Örneğin Münih Ludwig-Maximilian Üniversitesi, 2012 yılında askeri patlayıcı maddelerin daha etkin hale getirilmesi için yapılan araştırmalara 470 bin Dolardan fazla teşvik almış.

Alman medyasında yeralan haberlere göre, Avrupa’nın en büyük araştırma merkezlerinden biri olan ‘Frauenhofer Gesellschaft’ isimli araştırma ve geliştirme enstitüsü, Amerikan Ordusu için zırhlı cam ve patlayıcı başlıklar konusunda, Marburg Üniversitesi de dronelerin kontrolü ve tam güdümlü mermiler konusunda araştırmalar yapmışlar.

‘Süddeutsche Zeitung’ isimli gazetede verilen haberde, 2000 yılından beri 18 Alman üniversitesindeki araştırma projeleri için Pentagon’dan mali destek alındığı bildirildi. Bu desteklerle ilgili antlaşma belgelerinin ABD’de saklandığı ve toplam hacminin 9,4 milyon Doları bulduğu belirtildi. Max-Planck Enstitüsü, Frauenhofer Gesellschaft, Alfred-Wegener Enstitüsü ve Leibniz Enstitüsü Amerikan Savunma Bakanlığından toplam 1,1 milyon Dolar mali destek almışlar.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.