AsyaHaberler

Almanya, Afganistan’dan çekilmekten yana

Almanya Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg, Afganistan’daki mevcut duruma göre güvenlik alanında sorumluluğu 2011 yılında kısmen Afgan güvenlik güçlerine devredebileceklerini söyledi.

Guttenberg, Welt am Sonntag gazetesinde yayımlanan röportajında, güvenlik alanında sorumluluğunun 2011 yılından itibaren Afgan güvenlik güçlerine devredilebileceğine inanıp inanmadığı sorusu üzerine, “Bu perspektif, Afgan güvenlik güçlerinin eğitimindeki başarı seviyesine bağlı. Mevcut duruma göre 2011’de sorumluluğu kısmen devretmemiz mümkün” dedi.

Afganistan’da Alman askerlerinin hayatını kaybetmesinden dolayı büyük üzüntü duyduğunu, ancak bunun misyonlarını engellememesi gerektiğini belirten Guttenberg, en kötü şeyin, bu askerlerin boş bir dava uğruna öldüğü intibasının yaratılması olduğunu ifade etti.

Almanya savunma bakanının bu açıklaması, Alman medyası tarafından, Almanya’nın yakın bir zamanda Afganistan’daki askerlerini çekeceğinin işareti olarak yorumlara neden oldu. Bilindiği gibi Alman halkı, Afganistan’daki Alman askerlerin bir an önce ülkelerine dönmesinden yana.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (30) içerik yüklenmiştir.