AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Almanya, BM’nin Suriye ile ilgili barış çalışmaları için para verdi

Almanya, BM’nin Suriye ile ilgili barış çalışmaları için 2 milyon Avro veriyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle bir açıklama yaparak, defalarca ertelenen Cenevre’deki Suriye Barış Konferansı’nın Ocak ayında yapılması kararı alınmasından memnun olduğunu dile getirdi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Cenevre Barış Konferansı için somut bir tarih belirlemesini çok olumlu karşıladığını ifade eden Westerwelle, Konferansın ve BM özel görevlisi Ahdar İbrahimi’nin Suriye’deki çalışmalarını desteklemek için Almanya’nın 2 milyon Avro daha vereceğini bildirdi. Alman Bakan açıklamasında, Suriye’deki tüm grupları barışa katkıda bulunmaları için Cenevre Konferansı’na katılmaya çağırdı.

Westerwelle’nin açıklamasından sonra konuyla ilgili Suriye’den bir açıklama ise Özgür Suriye Ordusu Komutanı General Salim İdris’ten geldi. General İdris, El-Cezire televizyonuna verdiği demeçte, kendilerinin katılım için gerekli şartlar yerine getirilmediğinden Cenevre Konferansına katılmayacaklarını ve konferans sırasında da savaşmaya devam edeceklerini söyledi.

İran’dan gelen açıklamada ise davet edildikleri takdirde Cenevre Konferansına katılacakları bildirildi. Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran Press TV’ye verdiği demeçte, konferansa katılmanın problemi çözmek bakımından önemli bir destek olduğunu söyledi. Zarif, İran’ın hiçbir ön şart koşmadan konferansa katılabileceğini bildirdi.

Cenevre Konferansında ilk defa Esad yönetimi temsilcileri ile muhalif grupların temsilcilerinin biraraya getirilmesi planlanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.