Avrupaİran

Almanya Dışişleri Bakanı: “Avrupa’nın hızlı bir şekilde İran’la SPV’yi hayata geçireceğini düşünüyorum”

Almanya dışişleri bakanı Heiko Maas, İran’la varılan nükleer anlaşma kapsamında Avrupa’nın SPV adıyla bilinen mali mekanizmayı önümüzdeki haftalarda uygulamaya geçireceği ümidini dile getirdi.

Almanya dışişleri bakanı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Avrupa’nın ABD’nin siyasetlerine karşı tutumuna temasla, ‘Avrupa’nın hızlı bir şekilde İran’la SPV’yi hayata geçireceğini düşünüyorum’ dedi.

Maas, SPV’yle ilgili nihai durumun önümüzdeki haftalarda net bir şekil alacağını belirterek, ABD’nin tek yanlı yaptırımlarına karşı Avrupa’nın kararlı bir tutumunun devam edeceği inancını dile getirdi.

Bilindiği gibi Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkarak uluslararası kanunları ayaklar altına alması ve İran’a yönelik yaptırımları yeniden hayata geçirmesinin ardından Avrupa Birliği, ABD’nin yaptırımlarını tanımayacağını ve İran’la özel mali mekanizmayı hayata geçireceğini bildirdi.

Avrupa Birliği’nin aylardır sözde kalan bu çabaları zaman kaybettirirken İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, pazartesi günü yaptığı açıklamada, Avrupa’nin ABD’nin şiddetli baskısı altında kaldığını ama bir an önce Avrupa’nın İran’la SPV’yi hayata geçirmesini ümit ettiğini bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (34) içerik yüklenmiştir.