AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Almanya Dışişleri Bakanı: İran’ın potansiyelini kullanmalıyız

Almanya Dışişleri Bakan Frank-Walter Steinmeier, İngiltere ve Fransa’nın IŞİD karşıtı koalisyona katılıp Suriye’ye hava saldırısında bulunmalarına karşı çıktığını belirtti.

Almanya Meclisi’nde konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier “Londra’nın Suriye’de hava saldırılarına başlamasına yönelik kararı Suriye krizinin çözümüne katkı sağlamaz” diye konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, İngiltere’nin IŞİD karşıtı koalisyonda daha faal bir rol üstlenmesini istemesine ilişkin “Bunun yerine Suriye krizinin barışçıl yöntemle çözülmesi için oluşan fırsatları değerlendirmeliyiz” diye vurguladı.

İran ile P5+1 Grubu arasında varılan Nükleer Anlaşma’nın Suriye krizini çözmek için iyi bir ortam oluşturduğunu dile getiren Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier “Bu krizi çözmek için şimdi en iyi fırsatı yakalamışız. Bu durumda ortaklarımız askeri seçeneği düşünmemeli” diye açıkladı.

İngiltere ile Fransa, BM’nin kararı olmadan Suriye’de askeri saldırı başlatmaya hazırlanıyor. Bu da Suriye hava sahasının ihlali anlamına geliyor. Sözkonusu ülkeler Amerika öncülüğünde IŞİD karşıtı koalisyona katılmayı planlıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.