AvrupaFilistinHaberlerOrtadoğu

Almanya dışişleri bakanı İsrail ziyaretine başladı

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, iki günlük Ortadoğu turu çerçevesinde geldiği İsrail’de sabahın erken saatlerinde temaslarına başladı.

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Tel Aviv yakınlarındaki Ben Gurion Havalimanı’na inen Steinmeier, ilk olarak İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez ile bir araya geldi.

40 saat sürmesi planlanan turu çerçevesinde Filistin, Suriye ve Beyrut’u da ziyaret etmesi planlanan Steinmeier, önümüzdeki saatlerde Yad Vashem Soykırım Müzesi’ni gezecek. Günün ilerleyen saatlerinde ise Steinmeier, Başbakan Binyamin Netanyahu, Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ve muhalefet lideri Tzipi Livni ile görüşecek.

Steinmeier’in Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ile daha önce yapmayı planladığı görüşmenin, Abbas’ın Ürdün’de bulunması nedeniyle gerçekleşmesi beklenmiyor.

Alman Dışişleri Bakanı’nın aşırı sağcı hükümet üyeleriyle yapacağı görüşmelerde, işgal altındaki topraklarda yeni yerleşim birimi inşaatına son vermesi çağrılarını yinelemesi bekleniyor.

Alman diplomatlar ayrıca Steinmeier’in, İsrail-Filistin ihtilafında, Arap ülkelerini daha faal rol almaya ikna etmeyi umduğunu söyledi.

Steinmeier’ın, yarın Suriye’de Beşar Esad ve Lübnan’da Başbakan Saad Hariri ile görüşmesi planlanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (60) içerik yüklenmiştir.