AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Almanya ile İran ticari anlaşmalar yaptı

Almanya ve İran Ekonomi Bakanları dün Tahran’da bir araya gelerek iki ülke arasında yapılacak ticari projeler konusunda görüştü.

Almanya’nın Württemberg eyaleti Ekonomi Bakanı Nils Schmid dün Tahran’daydı.

İran Sanayi, Madenler ve Ticaret Bakanı Muhammedrıza Nimetzade ile biraraya gelen Schmid iki ülke arasındaki ticari hacme değinerek şu anda iki ülke ticari mübadele hacminin bir milyar dolar olduğunu ve bu durumun iyileştirilmesi için birçok programların hazırlandığını belirtti.

İran’a gelen Alman firmaların, makinecilik, şehircilik ve dönüştürülebilir enerjiler alanında özel tecrübelerinin bulunduğunu ve bu alanlarda İran ile yakın işbirliğinde bulunmaya hazır olduklarını bildirdi. Nils Schmid de “İran ile işbirliği yapabilen küçük ve orta boyutlu birçok Alman şirketi vardır ve bunlar İranlı şirketlerle işbirliği içerisine girebilir. Bu aşamada Almanya otomotiv ve tıp malzemeleri konusunda İran ile ortaklık yapabilir” dedi.

İranlı bakan ise yerli sanayiciyi güçlendirmek için de çaba harcadıklarını belirtti. Nimetzade “Geçmişte büyük projelerde finans mekanizması yürütülüyordu ve şimdi iki ülke arasındaki ortak projelerin yeniden hayata geçmesi için bu mekanizmaların yeniden faaliyet göstermesi gerekiyoır. Ayrıca bankacılık sektöründeki engeller ortadan kalkmalı ve İran’daki Alman bankalar ile Almanya’daki İranlı bankalar faaliyete başlamalı” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.