AvrupaHaberler

Almanya: İran nükleer meselesi diyalogla çözülmelidir

Almanya hükûmet Sözcüsü Ulrich Wilhelm, Berlin’deki haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, bir kez daha ülkesinin İran’ın nükleer meselesinin diyalogla çözümlenmesini desteklediğini vurguladı.

Wilhelm “biz ortaklar ve müttefiklerimizle birlikte İran’ın nükleer meselesinin diplomatik yollarla çözümlenmesi çabasındayız ve sadece bu yolla bu çıkmazdan çıkılabileceğine inanıyoruz” dedi.

Bu konuda her türlü askeri girişimi yalanlayan Wilhelm “elimizi İran’a uzattık. İran da daima nükleer programının barışçıl olduğunu vurgulayarak, amacının nükleer enerjiyi kullanmak olduğunu açıkladı” dedi.

UAEK yeni Başkanı Amano’nun raporunu açıklamasından sonra İran İslam Cumhuriyetinin UAEK Temsilcisi Ali Asgar Sultaniye yaptığı açıklamada, Amano’nun da raporunda İran’ın nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğunu ve bu faaliyetlerin askerileşmeye gitmediğini, böylece bu raporun geçen altı yılda İran’ın nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğuna dair açıklanan tüm raporları doğruladığını da belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.