AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Almanya, İran’ın ekonomik projelerine katılacak

İran İslam Cumhuriyeti enerji bakanı Almanya firmalarının İran’da petrokimya, doğal gaz, petrol ve santral inşaatı projelerine katılmayı sıcak karşıladığını duyurdu.

İRİB’in bildirdiğine göre İran enerji bakanı Hamid Çitçiyan dün Berlin’de İran-Almanya ticaret odaları ortak oturumunda, İran’ın petrokimya, doğal gaz, petrol ve santral inşaatı projelerine katılmaları için Almanya firmalarını davet ettiğini belirtti.

Çitçiyan yaptırım döneminde Almanya’nın İran ile ticaret payı ve rolünün azaldığını, fakat yaptırımların kalkması ile iki ülkenin eski ticari ve sanayi işbirliği seviyesinin eskiye dönme ortamının hazır olduğunu belirtti.

İran’ın gelişmekte olan 80 milyonluk bir piyasa olduğuna değinen enerji bakanı, İran’ın ayrıca Ortadoğu ve orta Asya bölgesindeki 400 milyonluk piyasaya ulaşım olanağı ve dikkate değer nüfuza sahip olduğunu işaretle, yaklaşık 40 ülkeye su ve elektrik alanında ihracatta bulunduğunu söyledi.

Berlin’de düzenlenen İran Almanya ticaret odaları ortak oturumunda her iki ülkenin ilgili yetkilileri, ticaret ve yatırım ile ilgili görüşleri, fırsatlar ve sorunlarını masaya yatırdılar.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.