AvrupaHaberler

Almanya, MOSSAD ajanının serbest bıraktı

Almanya, Mossad ajanını aldıktan birkaç saat sonra bıraktı, sahtecilik suçundan sorgulanan ajan isterse ülkeyi terkedebilir

Alman adaleti, Dubai’de Hamas liderini suikastle öldüren 27 kişilik cinayet ekibinden biri Mossad ajanı Uri Brodsky’inin Köln’de sahte pasaport temin etmesine, trafik suçu işleyen biri kadar bile önem vermedi ve birkaç saat içinde ajanı kefalet karşılığında serbest bıraktı. Uri Brodsky isterse Almanya’yı da terkedebilir.

Köln savcılığı tarafından yapılan açıklamaya göre Brodsky teslim edildikten birkaç saat sonra yargıcın tutukluluk halini kaldırmasıyla serbest bırakıldı. Brodsky’nin kefalet karşılığında salıverildiği ve sahtecilik suçundan yargılanması için mahkemeye gelmesine bile gerek kalmadığı bildirildi. Mossad ajanının sahtekarlık suçu davasının yargılanmadan bile para cezası karşılığında durdurulabileceği belirtildi.

Mossad ajanı Uri Brodsky, Dubai’de Hamas lideri Mahmud el-Mabhuh’un cinayetle öldürülmesine Almanya’dan sahte pasaport temin ettiği için Almanya tarafından Avrupa çapında tutuklama emri çıkarılmıştı. Haziran başında Polonya’da Varşova havaalanında yakalanan Brodsky’i Polonya adli yetkilileri sadece sahtekarlıktan yargılanmak şartıyla Almanya’ya dün teslim etmişlerdi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2024 (36) içerik yüklenmiştir.