Avrupa

Almanya: Nato’nun her kararına uymak zorunda değiliz

Almanya NATO’nun Türkiye’nin hava saldırısına desteğini artırma kararı uyarınca ülkeye keşif uçakları ve personel gönderecek. The Local sitesinin haberine göre, Alman Savunma Bakanlığı, misyonun istihbarat amaçlı olduğunu belirse de böyle önemli bu kararın Bundestag’a danışılmadan alınması bazı Alman milletvekillerinin tepkisini çekti.

‘PARLAMENTODA OYLAMA YAPILSIN’

Yeşiller Partisi milletvekili Tobias Lindner “Hükümet bu askeri sevkiyatın ayrıntıları, özellikle de bu uçakların görevi ve elde edilen bilgiler konusunda derhal parlamentoyu bilgilendirmeli” dedi.

Sol Parti (Die Linke) Başkan Yardımcısı Sahra Wagenknecht da, bu misyonun Almanya açısından çok tehlikeli olduğunu ve parlamentoda oylama yapılması gerektiğini kaydetti.

Bu arada, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, ülkesinin Suriye’ye asker göndermesine onay veren tezkerenin genişletilmesi ve Suriye’ye kara birlikleri gönderilmesi fikrine karşı çıktı.

Steinmeier, “Ben Suriye topraklarında IŞİD’e karşı mücadelede Alman kara birliklerinin yer almayacağı konusunda Sigmar Gabriel ile aynı görüşteyim” ifadelerini kullandı.

Gabriel, Berlin’de yapılan parti kongresinde, tezkerenin genişletilmesi ve Alman kara birliklerinin Suriye’de görev üstlenmesi fikrini delegelere götüreceklerini açıklamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.