AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Almanya nükleer anlaşmayı Ortadoğu diplomasisi için bir fırsat olarak biliyor

Almanya dışişleri bakanlığı sözcüsü Martin Shafer, Almanya’nın, İran ve 5+1 grubu arasında varılan nükleer anlaşmayı Ortadoğu buhranları için bir fırsat olarak gördüğünü söyledi.

Alman yetkili basın toplantısında İRNA ajansı muhabirinin İran’ın Ortadoğu buhranlarının diplomatik yoldan çözümü konusundaki bir soruya verdiği cevapta, Almanya dışişleri bakanının 14 Temmuz tarihinde İran ile varılan nükleer anlaşmayı, Ortadoğu bölgesinde yeni bir dönemin başlaması açısından ümit verici bir gelişme olarak gördüğünü birkaç kez açıkladığını belirterek, bu anlaşmanın başta Suriye olmak üzere diğer bölge sorunlarının barışçı yoldan çözümüne vesile olacağına inandığını söyledi.

Almanya dışişleri bakanlığı sözcüsü, nükleer anlaşmayı, aynı zamanda İran ve Almanya arasında diğer konuların da gündeme gelmesi ve ilişkilerin gelişmesine vesile olacak bir gelişme olarak niteledi.

Shafer, Almanya dışişleri bakanının İran’a yapacağı ziyaretin de gerçekte oluşan yeni şartlarda, iki ülke arasında ilişkilerin yeni bir döneme girmesi ve fırsatların her iki taraf açısından da değerlendirilmesine yardımcı olmak amacıyla gerçekleşeceğini söyledi.

Almanya dışişleri bakanlığı sözcüsü, Almanya dışişleri bakanının İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif’in daveti üzerine gerçekleşeceğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.