AvrupaHaberler

Almanya sel felaketiyle boğuşuyor

Almanya’nın Gössnitz kentinde şiddetini arttıran yağmur Pleisse nehrinin taşmasına neden oldu. Kentte 3 bin kişinin tahliye olması bekleniyor.

Meteoroloji ve eyeletlerin güvenlik yetkilileri, insanların bazılarının yakınlarının yanında kaldığını veya bazı okulların acil barınma yerlerine dönüştürüldüğünü bildirdi.

Die Welt’in haberine göre, Thüringen eyaletinin üçüncü büyük kenti Gera’da durumun farksız olduğu ve Weisse Elster nehrinin su seviyesinin artması nedeniyle kentte de afet alarmı verildiği, su seviyesinin hızla arttığı ve kentin bazı semtlerinin tahliye edileceği belirtildi.

Bavyera eyalet hükümeti sel felaketiyle ilgili kriz masası kurdu. Kriz masasının eyaletin Başbakanı Horst Seehofer’in başkanlığında yarın toplanacağı kaydedildi. Eyalette Passau ve Rosenheim’in de içinde bulunduğu 10 kent ve bölgede afet alarmı verildi.

Almanya’da özellikle doğu ve güney bölgelerindeki nehir ve derelerin su seviyeleri yükseldi. Buralardan taşan sular caddleri ve evlerin bodrum ile giriş katlarını bastı.

Serbitz kasabasından da 150 kişi, afet bölgesinden çıkarıldı. Saksonya eyaletinde birçok nehrin taştığı, Grimma kent merkezinin selden etkilendiği ve yaklaşık 2 bin kişinin tahliye edildiği ifade edildi.

Savunma Bakanlığı, askerlerin sel bölgelerinde görev yapmaya başladığını belirtilirken, Başbakan Angela Merkel de yağmurdan etkilenen bölgelere destek verileceğini açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2021 (24) içerik yüklenmiştir.