AvrupaHaberler

Almanya’da her altı kişiden biri yoksulluk tehdidi altında yaşıyor

Almanya’da her altı kişiden biri yoksulluk tehdidi altında yaşıyor, sayının giderek artmakta olduğu bildirildi.

Genel gelir ortalamasının yüzde 60’ından daha az geliri olanlar yoksulluk tehlikesi içinde yaşıyor sayılmaktalar. Almanya’da da bu şekilde fakirlik tehlikesi ile karşı karşıya bulunanların sayısı giderek artıyor.

Federal İstatistik Dairesinin bildirdiğine göre 2011 yılında fakirlik tehlikesi ile karşı karşıya bulunan insan sayısı 13 milyon olarak belirlendi. Bu rakam toplam nüfusun 6’da birine tekabül ediyor.

Almanya’da bir kişinin gelirinin genel ortalamanın yüzde 60’ından aşağıda bulunması için, yalnız yaşayanların aylık geliri 980 Avro, iki yetişkin ve iki çocuklu bir ailenin aylık geliri ise 2 bin 58 Avro olması gerekiyor. Bu rakamlar, içinde devletten alınan sosyal yardımlar katılarak ve vergi kesintileri de çıkarılmış olarak hesaplanmış.

Geçen yıllarda olduğu gibi 2011’de de yoksulluk tehlikesi ile kadınlar erkeklerden daha çok karşı karşıya bulunuyorlar. İstatistik Dairesi tüm yaş gruplarında bunun böyle olduğunu açıkladı. Yalnız olarak çocuk sahibi olan anne ya da babalar, fakirlik tehlikesi ile karşı karşıya kalanlar arasında yüzde 40’lık bir oranla en büyük grubu oluşturuyor.

Yoksulluk tehlikesi içinde bulunan ve çocuksuz tek başına yaşayanlar ise toplamın üçte birini oluşturuyor. Tek çocuklu ailelerin oranı yüzde 10,6 iken, iki çocuklu olup yoksulluk tehlikesi içinde bulunanların oranı ise toplamın yüzde 7,7’sini oluşturuyor.

Genel olarak değerlendirildiğinde Almanya’da en çok yoksulluk tehlikesi içinde yaşayanlar ise tabii ki işsizler ve onların aileleri. Bu grubu oluşturanların toplam sayısı genelin yüzde 69,3’ünü teşkil ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.