almanyaAvrupaDünyaEkonomiHaberler

Almanya’da yıllık enflasyon tekrar yükselişte

Almanya’da temmuzda yüzde 7.5 olan yıllık enflasyon, enerji ve gıda fiyatlarındaki son yükselişle ağustosta yeniden yüzde 7.9’a çıkarak 1974’ten bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), fiyat artışlarına ilişkin ağustos ayı öncü verilerini açıkladı.
Buna göre, temmuzda yüzde 7.5 olan yıllık enflasyon, ağustosta 2 ay sonra yeniden yüzde 7.9’a çıkarak, ilk petrol krizinin yaşandığı 1973-1974 kışından bu yana en yüksek orana geri döndü. Mayıs 2022’de ülkede enflasyon oranı yine yüzde 7.9 olarak kayıtlara geçmişti.
Toplu taşımada aylık 9 euro’luk bilet ve yakıtta vergi indirimi uygulanmasına rağmen ülkede enflasyon oranının tekrar yüzde 7.9 seviyesine çıkması dikkati çekti. Her iki uygulama gelecek ay sona erecek.
Enflasyona ilişkin beklenti, ağustosta yüzde 7.8’e yükselmesi yönündeydi. Ülkede enflasyon, aylık bazda ise yüzde 0.3 yükseldi.
Destatis açıklamasında, yüksek enflasyonun, artan enerji fiyatlarından kaynaklandığı belirtilerek, “Özellikle enerji fiyatları, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana önemli ölçüde arttı ve yüksek enflasyon oranı üzerinde önemli bir etkisi oldu” denildi./

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.