AvrupaHaberler

Almanya’dan İran’a yaptırım uyarısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İran’a, “enerji alanında yaptırımlarla karşılaşabileceği” uyarısında bulundu.

Merkel, Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine verdiği demeçte, İran’ın, bu ülkenin nükleer projeleriyle ilgili müzakerelerde gelişme sağlanamazsa, yeni yaptırımlarla karşılaşabileceğini, bunun, enerji sektörüne yönelik olabileceğini belirtti. Merkel, “Enerji sektörünü vuracak ekonomik yaptırımlar gündemde ancak bu konudaki görüşmeleri beklemeliyiz. Ortaklarımız Rusya ve Çin ile görüşmeliyiz” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad’ın sözlerine atıfla, “İlerleme olmazsa, yeni yaptırımlarla tepki vermek zorunda olacağız. İsrail’in varlığını sorgulayan bir cumhurbaşkanı olan ülke elbette ki atom bombasına sahip olamaz” ifadesini kullanan Merkel, görüşmelerden sonuç çıkmaması halinde Almanya ve partnerlerinin, eylül ayında, yeni yaptırımlar olup olmaması konusunda bir karara varacaklarını ifade etti.

ABD Başkanı Barack Obama da İran’a, nükleer müzakerelere eylüle kadar dönmesi ve anlaşma karşılığında ticari çıkarlar elde etmesi, aksi halde daha sert yaptırımlarla karşılaşacağı uyarısında bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.