AvrupaHaberler

Almanya’dan Katar’a bilinenden daha fazla silah satışı yapılıyor

Almanya’nın Katar’a 62 Leopard model tank ve 24 havan topu ile birlikte çok miktarda daha fazla askeri mühimmat da ihraç edeceği bildirildi.

Alman hükümetinin Katar’a, şimdiye kadar bilinenden çok daha fazla silah ihracatına izin verdiği ortaya çıktı. Sol Partinin soru önergesine Federal Ekonomi Bakanlığının verdiği cevabı kaynak gösteren ‘Passauer Neue Presse’ isimli gazete, Katar’a gönderilmek üzere, Alman hükümetinin 1 Ocak 2012’de, sadece 62 Leopar tank ve 24 havan topu için izin vermediğini, aynı zamanda 7 zırhlı araç, bir top, çok sayıda makinalı tüfek, ateşleyici, mermi ve top mermisi gibi mühimmata da izin verdiğini bildirdi.

Merkezi Münih’te bulunan Krauss-Maffei Wegmann silah şirketi KMK, bir hafta önce 62 tank ve 24 havan topunun satışı için Katar’la antlaşma yaptığını açıklamıştı. KMK, bu satıştan toplam 1,89 milyar Avro gelir elde edecek.

Federal Ekonomi Bakanlığı tarafından Sol Partinin sorusuna verilen cevapta, tank ve topların sevkiyatının birkaç yılda yapılacağı bildirilirken, yeni ortaya çıkan ihracatla birlikte Katar’a yapılacak silah satışlarının tüm bedeli hakkında bir rakam verilmedi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Haziran 2021 (41) içerik yüklenmiştir.