FilistinHaberlerOrtadoğu

Alternatif vatan seçeneğini asla kabul etmiyoruz

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı Halit Meşal, dün akşam (30 Ağustos Cumartesi) babasının vefatı dolayısıyla düzenlenen taziye merasiminde yaptığı konuşmada, Hamas’ın Filistinli mültecilerin vatanlarına dönme hakkından taviz vermeyeceğini söyledi.

Ürdün’ün yarı resmi gazetesi Ed-Düstur, Halit Meşal’in “Hamas, alternatif vatan ve Filistinli mültecilerin bulundukları ülkelerin vatandaşlığına geçirilmesi seçeneğini reddediyor” dediğini yazdı.

Meşal, “Ürdün yöneticileri rahat olsunlar; Hamas ancak Ürdün’e yararlı olacaktır. Biz, uluslararası ve bölgesel dengeleri anlıyoruz” dedi.

Hamas’ın tavrının Ürdün’ün aleyhine olan Siyonist-Amerikan projesinin uygulanmasına izin vermeyeceğini söyleyen Meşal, Hamas’ın İslami Hareket de dahil Ürdün’ün içişlerine karışmadığını ve Ürdün’ü ulusal birlik içinde görmek istediğini bildirdi.

Hamas Hareketi’nin kendine özgü siyasi çizgisi bulunduğuna değinen Meşal, Hamas’ın tavrının anlaşmazlıktan veya kişisel çıkarlardan kaynaklanmadığını kaydetti.

Meşal, Hamas Hareketi’nin Filistin topraklarından, Kudüs’ten, mültecilerin vatanlarına dönme hakkından, Filistin’i özgürlüğüne kavuşturmak için direniş ve diplomasi seçeneklerinden vazgeçmeyeceğini söyledi.

Filistin’deki siyasi bölünmüşlüğe de değinen Meşal, bu durumun olağan bir durum olmadığını ve Hamas Hareketi’nin bu duruma son vermeye kararlı olduğunu bildirdi.

Babasının cenaze törenine katılmasına izin verdiği için Ürdün Kralı Abdullah’a teşekkür eden Halit Meşal, Ürdün’e olan sevgisini dile getirerek, “Ürdün daima bizim kalbimizde olacak” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (18) içerik yüklenmiştir.