HaberlerIrakİranOrtadoğu

Amano’nun İran ziyareti Bağdat oturumunun önemini gösteriyor

İran İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu üyesi, uluslar arası atom enerjisi ajansı UAEA genel müdürünün Tahran ziyaretinin, Bağdat görüşmelerinin önemini gösterdiğini söyledi.

İran İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu üyesi “Heşmetullah Felahetpişe”, uluslar arası atom enerjisi ajansı UAEA genel müdürünün Yukio Amano’nun Tahran ziyaretinin İran’ın nükleer programıyla ilgili gündemde olan diplomasinin önemini gösterdiğini belirtti.

“Amano bugüne kadar bu konuyla ilgili hazırladığı menfi raporlarıyla gerçekte 5+1 grubunun İran’la olan görüşmelerinin uzamasına sebebiyet vermiştir ve böyle bir ortamda onun Tahran’ı ziyaret etmesi müsbet bir sonuç verebilir” diyen Felahetpişe, görüşmelerin uluslar arası atom enerjisi ajansı UAEA’nın tüzüğü çerçevesinde yapılması gerektiğini beğlirtti.

Amano’ya bu ziyaretinde yardımcısı Nakartes ile özel kalem müdürü Rafael Gerusi refakat ediyor.

Amano, havalimanında İran’ın Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu’ndaki daimi temsilcisi Ali Asger Sultaniye ile İran Atom Enerjisi Kurumu ve İran dışişleri bakanlığının temsilcileri tarafından karşılandı.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (29) içerik yüklenmiştir.