HaberlerİranOrtadoğu

Amano’nun tarafsız bir tutum izlemesini bekliyoruz

İran’ın UAEK nezdindeki temsilcisi Ali Asker Sultaniye,Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) yeni başkanı Japon diplomat Yukiya Amano’nun görevinde tarafsız bir tutum izlemesini temenni etti.

Sultaniye , yeni genel müdürünün başta İran’ın nükleer konusu olmak üzere uluslar arası konularda tarafsız bir tutum sergilemesini ümit etti.

Viyana’da demeç veren Sultaniye, Yukiya Amano’nın görevi teslim alırken yaptığı ilkeli konuşmasını uygulamada göstermesini temenni etti.

Amano kurumun Viyana’daki merkezinde basına yaptığı kısa açıklamada, UAEK’nın gündeminde bulunan Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) ile Güvence Denetimleri Anlaşmasının uygulanması ve uygulamadan kaynaklanacak sorunların giderilmesinde “tarafsız ve profesyonel olarak çalışacağını” söyledi.

Son dört yılda iki yıl süreyle UAEK yönetim kurulu dönem başkanlığı yapan Japon diplomat Yukiya Amano, nükleer konularda uzman bir diplomat olarak biliniyor.

Amano, geçen Ağustos ve Eylül aylarında kurumun yönetim kurulu toplantısında yapılan toplam dört tur seçimin ardından, üye 35 ülkeden 22’sinin oyunu alarak başkanlığa seçilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (78) içerik yüklenmiştir.