FilistinHaberlerOrtadoğu

Ambargo, emperyalizmin türü, siyonizmin düşüncesidir

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Siyonist işgal devletinin Gazze’ye uyguladığı ambargonun emperyalizmin türlerinden biri olduğunu, halkın iradesini işgalciye ve zayıfı güçlüye boyun eğdirmeyi amaçladığını söyledi.

Ambargoyu Kırma ve Yabancı Heyetleri Karşılama Resmi Komitesi Enformasyon Merkezi tarafından hazırlanan ve ambargoyu kırmak amacıyla Gazze’ye gelen kafilelerin fotoğraflarla anlatıldığı kitaba önsöz yazan Heniyye, Gazze’ye uygulanan ambargonun yanlış bir politika olduğunu ve uluslararası hukuka göre toplu cezalandırma suçu sayıldığını belirtti.

Ambargonun kötü bir düşünce olduğunu ve işgalciye hizmet ettiğini, nefret duygularını artırdığını ve halkın doğal yaşantısını engellediğini ifade eden Heniyye, ambargo düşüncesini Filistinlileri yok sayan Siyonist aklın bir ürünü olduğunu ve tümüyle bir halkı aç bırakarak bir takım siyasi hedeflere ulaşmayı amaçladığını vurguladı.

Filistin halkının 2006 yılında eşsiz ve şeffaf bir seçim gerçekleştirdiğini ve seçimlerin Hamas’ın zaferiyle sonuçlandığını hatırlatan Heniyye, bilinen nedenlerle İsrail’in ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bu sonuçtan memnun olmadığını ve rahatsızlıklarını ambargoyla ifade ettiklerini söyledi.

Gazze’ye uygulanan ambargonun sonuçları itibariyle Yahudi yerleşim birimleri inşasından, ırkçı ayrım duvarından, Filistinlilerin topraklarına el konulmasından ve Kudüs’ü Yahudileştirme faaliyetlerinden farklı olmadığını dile getiren Heniyye, tüm bu sorunların temelinde işgalin yattığını belirtti.

Filistin Hükümeti’nin ve halkının büyük zorluklar aşarak Gazze’ye gelen yardım kafilelerine müteşekkir olduğunu kaydeden Heniyye, söz konusu kafilelerin eşsiz fedakarlığının fotoğraflarla anlatılarak bir kitapta ölümsüzleştirilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.