HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Amerika Dış Politika Konseyi: İran’ın Gücü, Amerika’nın Ortadoğudaki Nüfuzunun Azalmasına Neden Oldu

Amerika Dış Politika Konseyi Amerikan Düşünce Merkezi, İran ve Arabistan’ın Ortadoğu’daki konumlarını ve aralarındaki rekabeti göz önüne alarak bir takım analizlerde bulundu. Bu düşünce merkezi, İran’ın Ortadoğu’daki gücüne ilişkin; Amerika’nın, İran’ın bölgedeki gücünden dolayı Ortadoğu’daki nüfuzunu kaybettiğini belirtti.

Bu düşünceyi ortaya koyan yazar, Ortadoğu’da dönen oyunların birçoğunun bölgenin iki ana unsuru olan İran ve Arabistan arasında gerçekleştiğini ve bu bölgedeki gelişmeleri iki ülkenin temel ayrılıklarının sebebi olarak açıklıyor.

Ortaya konulan düşünceye göre; Ortadoğu’daki oyunlar “Ortadoğu Soğuk Savaş”ı olarak adlandırılmaktadır. Bu soğuk savaş 2003 yılında Amerika’nın Irak’ı işgal etmesiyle başlamış ve hala da devam etmektedir.

Amerikan araştırma enstitüsü raporun devamında, son aylarda Yemen savaşı; iki ülke arasında yani Arabistan ile İran arasında güç gösterisinde doruk noktasına ulaştığını, ancak bu iki güç arasında İran’ın, Amerika’nın bölgede kendi menfaatlerini kaybetmesine sebep olduğunu belirtti.

Bu düşünceyi ortaya koyanlar, son yıllarda komşu ülkeler arasında değişik boyutta ilişkilerin yaşandığını ve bu gelişmelerin Amerika’nın bu ülkelerde izole olmasına neden olduğunu vurguladılar.

Bu düşünceyi kaleme alan yazar, Amerika’nın Suriye’deki zayıf konumunun İran’ın Suriye’de güçlenmesine neden olduğunu sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.