HaberlerKuzey Amerika

Amerika Halkı, Yönetimlerinin Başka Ülkelerin İçişlerine Karışmasından Bıktılar.

Pew Araştırma Merkezi’nin gerçekleştirdiği sosyolojik araştırmaya katılan Amerikalıların yarısından çoğu Amerika’nın başka ülkelerin işlerine karışmaması gerektiğini düşünüyor. Araştırma merkezi sözcüleri 50 yıllık araştırma tarihinde şu ana kadar bu şekildeki bir konumu bu kadar yüksek orandaki insanların desteklemediğine dikkat çekiyorlar.

İtar Tass Ajansı’nın bildirdiği salı günü yayınlanan “Amerika’nın dünyadaki yeri-2013” adlı araştırma raporu sonucuna göre, Amerikalıların rekor bir oran olan %68’lik kısmı Amerika’nın kendi işleri ile meşgul olması ve diğer ülkelerin sorunlarını kendilerinin çözmesine izin verilmesi gerektiği görüşünü savundular. Karşı görüşü savunanlar sadece %38’lik kısım olurken, geri kalan %10’luk kısım ise cevap vermekten kaçındılar.

Amerika’nın son 10 yılda daha etkili ve güçlü bir devlet haline gelip gelmediği yönündeki soruya ise sadece %17’lik kısım olumlu yanıt verdi. Ankete katılanların %53’lük kısmı durumun tam tersi olduğunu belirtirken, diğer kısmı ise cevap vermekten kaçındı. 1964 yılından bu yana gerçekleştirilen sosyal araştırma verileri tarihinde bu kadar çok sayıda Amerikalı olumsuz yanıt vermemişti.

Anket araştırması 30 Ekim-6 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilirken, bu araştırmaya 2 bin kişinin üzerinde yetişkin Amerikalı katıldı

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.