AsyaHaberler

Amerika Hava Kuvvetleri Afganistan’da IŞİD’e Yardım Ediyor

Afganistan’ın Çeperhar kentinde 4. gününe giren Taliban ve IŞİD’e bağlı gruplar arasındaki şiddetli çatışmalarda Nenegreha eyaletinin temsilcisi, Afganistan parlamentosunda dikkat çeken bir iddiada bulunarak IŞİD’li teröristlerin Amerika hava kuvvetlerinden yardım aldığını belirtti.

Nenegreha eyaletinin temsilcisi Zahir Kadim ve Afganistan parlamentosunun eski yardımcısı IŞİD’e bağlı grupların Çeperhar kentine bağlı Sepin Cumat bölgesinde Taliban tarafından kuşatıldığını ancak teröristlerin Amerika hava kuvvetleri tarafından kurtarıldığını açıkladı.

Amerika’ya ait savaş uçakları ve özel birliklerin Taliban ve IŞİD’e bağlı gruplar arasındaki şiddetli çatışmalarda Taliban hedeflerine saldırdığı belirtildi.

Bununla birlikte Taliban ve IŞİD’e bağlı gruplar arasında geçtiğimizi günlerde Çeperhar kentine bağlı Kendi Bağı ve Kezu bölgesinde çatışmaların yaşandığı belirtilirken Çeperhar Emniyet Müdürü Minetullah Nevruzi çatışmaların Sepin Cumat kırsalında yoğunlaştığını bildirdi.

Diğer yandan Afganistan milletvekili Muhammed Serur Osman Ferahi yaptığı açıklamada, Amerika’nın Afganistan’da IŞİD’e destek verdiğini vurguladı.

Amerika’nın Afganistan’da uzun vadeli planları olduğunu kaydeden Serur Osman Ferahi; “Bu nedenle de Afganistan’da emniyet ve huzur istemiyorlar. Eğer bunun tersini düşünmemiz gerekiyor ise Amerika öncelikli olarak Pakistan’daki terör merkezlerini ortadan kaldırmalıdır” ifadelerini kullandı.

Bundan daha öncede eski Afganistan makamları ve siyasi uzmanlar Amerika’nın Afganistan’da tehlikeli bir oyuna giriştiğini vurgulayarak başta Rusya’nın etrafı olmak üzere Asya kıtasının emniyetsiz kılınmak istendiği uyarısında bulunuldu.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.