AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Amerika ile Avrupa İranın Balistik füzeleri konusunda anlaştı

İngiliz basımı Financial Times, ‘Amerika başkanı Donald Trump hükümetinin İranın kıtlararası Balistik füzeler üretmesi yönünde çaba göstermesi halinde İrana karşı yaptırım uygulanması için Avrupa ülkelerinden destek aldığını yazdı.

Avrupalı ve Amerikalı taraflar arasındaki görüşmelerini takip eden kaynaklar Bercam anlaşması konusunda Financial Times dergisine verdikleri mülakatta; İranın kıtalararası füze yapımı halinde bu ülkeyi cezalandırma bağlamında yaptırım uygulanmasını öngören Bercamın “tamamlayıcı anlaşması” taslağının bir bölümü olarak iki taraf yetkilileri anlaşmaya vardı.

Amerikanın üst düzey yetkilisi ise Financial Times dergisine şunları söyledi: ‘Trump hükümeti tamamlayıcı planlar yoluyla İranın balistik füzelerine karşı daha fazla sınırlandırmalar uygulama peşindedir’.

Bu Amerikalı yetkili, Trump hükümetinin İranın balistik füzelerinin menzilini 300 km düşürmesini istediğini belirtti.

Bu arada Royters haber ajansı, olayla ilgili 6 kaynağın Avrupalı ülkelerin Amerika başkanını Bercam anlaşmasından çıkmaması için ikna etmeye çalıştıklarını bildirdi. Sözkonusu kaynaklar; Fransa, İngilitere ve Almanyanın İrana karşı daha fazla baskının uygulanması yönünde Beyaz Saray ile siyasi mutabakata vardıkları anlaşılıyor.

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif dün video aracılığı ile verdiği mesajda şunları belirtti, ‘nükleer anlaşmaya varılmasının tek yolu, Amerikanın kendi taahhütlerine tam bağlı kalmasıdır’.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.