AmerikaDünyaHaberlerIrakOrtadoğu

Amerika: Irak işgalini sürdüreceğiz, Irak’tan çıkmayacağız

Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın Amerikan ulusal güvenliği açısından önemli olduğunu belirterek diplomatik ve askeri güzeyde Irak’ta kalmaya davam edeceklerini açıkladı.

Sputnik haber ajansının bildirdiğine göre Amerikan Dışişleri Bakanının Yakın Doğu Asya İşlerinden Sorumlu yardımcısı Joey Hood, Washington’un Irak’ta ilgili taraflarla asli düşman olan IŞİD’le mücadele konusunda müzakereler yaptığını söyledi.

Amerika’nın Irak’ta ekim ayında iyi bir seçim görmek istediğini belirten Joey Hood “Bu yüzden askeri, diplomatik ve ekonomik olarak Irak’ta kalıyoruz ve kalmaya devam edeceğiz. Amerika’nın ulusal güvenliği, Irak’la sağlam ilişkiler kurmamızı gerektiriyor” dedi.

Amerikan rejimi, Irak hükümetiyle yaptığı stratejik diyalog toplantılarının dördüncü turunda Irak’taki Amerikan güçlerinin rolünü askeri danışmanlık ve eğitmenlikle sınırlandırmayı kabul etmiş ve bu ülkedeki muharip güçlerini 2021 yılı sonuna kadar çekeceğini açıklamıştı.

Amerikan Dışişleri Bakanının Yakın Doğu Asya İşlerinden Sorumlu yardımcısı Joey Hood, Amerika’nın Irak’taki varlığıyla ilgili açıklamalarında ayrıca şunları söyledi:

“Irak’la ilişkiler dünya enerji piyasaları ve küresel miras açısından son derece açık sebeplerle çok önemlidir. Washington Irak üzerinde fazlaca duruyor; çünkü bu ülke Amerika’nın ulusal güvenliği bakımından çok önemlidir. Amerika, IŞİD tamamen yok oluncaya kadar yardım edecek. Amerika, Birleşmiş Milletlere Irak’taki seçimlerin izlenmesi konusunda yardım edecek.”

Irak meclisi 2020 yılında başta Amerika olmak üzere tüm yabancı güçlerin Irak’tan çıkarılması yönünde karar almış, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi de son Washington ziyaretinde Irak’ın terörle mücadelede yabancı güçlere ihtiyacı olmadığını belirterek Irak güvenlik güçlerinin IŞİD’le mücadeleyi sürdürebilecek yeterlilikte olduğunu söylemişti.

Amerikan Dışişleri Bakanının Yakın Doğu Asya İşlerinden Sorumlu yardımcısı Joey Hood, Washington’un diğer ülkelerin diplomatlarıyla birlikte Irak’taki seçimleri, seçim esnasında, seçim sonrasında ve hükümet kurma aşamasında izleyen diplomatlara sahip olduğunu söyledi ve “Irak halkı bu seçimlerin sağlıklı yapılmasını istiyor. Aksi takdirde sokaklara dökülecek ve yeniden gösterilere başlayacak” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mayıs 2024 (7) içerik yüklenmiştir.