HaberlerKuzey Amerika

Amerika, Iraktaki Askeri Varlığını Sürdürmek İçin Diretiyor

Amerikan batı Iraktaki operasyon komutanlığı sözcüsü ülkesinin Irak topraklarındaki askeri valığını sürdürmeye kararlı olduğunu vurguladı.

Amerikanın batı Iraktaki askeri operasyon komutanlığı sözcüsü Tais Welsem aldatıcı açıklamalarda bulunarak şunları belirtti: ‘Amerikanın Irak topraklarındaki askeri varlığından 15 yıl geçmesine rağmen ülkenin Amerikalı askerlerin varlığına ihtiyacı vardır’. Elmeyadin televizyonu bu konuda vediği haberde şunları yazıyor: ‘Amerikalı güçleri Iraklı yetkililerinden Amerikalı askerlerin konuşlanmaları için 20 bölgeyi belirlemelerini istedi. Iraklı yetkilileri dış güçlerin kendi ülkelerinde konuşlanmalarını reddediyorlar. Washington Bağdat yönetimiyle Amerikalı askerlerin Iraktaki varlığını onaylacak bir anlaşmanın imzalanmasına ısrarcıdır. Iraklı siyasi çevreleri Amerikanın uzun vadeli stratejisi Irak ordusunun giderek zayıflamaya yüz tutmasına çalışıyor. Amerikadaki siyasi uzmanlar Amerikanın ortadoğu bölgesindeki askeri varlığı bölge halklarının katliam ve ölümlerine terk edilmesine neden olan en önemli etkendir’.

Amerikalı siyasi yorumcusu ve uzman Scot Benet, Irak halkının izni olmadan Amerikanın Irak topraklarını işgal ettiğini belirterek Amerikanın Irak topraklarındaki askeri varlığı yasa dışı ve illegal bir girişm olduğunu vurguladı.

Iraklıların özellikle ülke parlamentosunun Amerikalı askerlerin Irak topraklarını ivedilikle terk etmeleri zaruretine vurgu yaptıkları bir dönemde Washington yönetimi teröristlere karşı göstermelik savaş açması yolu ile kendi güçlerini ırak topraklarındaki askeri varlığını meşru göstermeye çalışıyor. Irakta IŞİD terör örgütünün hezimetinin ilan edilmesinin ardından Iraktaki birçok kitle iletişim araçları ve medyası ve siyasi partileri ve şahsiyetleri ırakta IŞİD terör örgütüne karşı sözde mücadele sürecinin başlatılması için uluslararası alanda oluşturulan koalisyonun Iraktaki yabancı askeri güçlerinin varlığının gerekliliğinin bir bahaneden ibaret olduğunu yabancı güçlerin Irak topraklarını terk etmelerini istediler.

Ancak Amerikalı yetkilileri Irakta hatta IŞİD sonrası askeri varlıklarını içi boş bahanelerle sürdürmeye ısrarcı davranıyorlar. Bu da gösteriyor ki Amerikalıların Iraktaki askeri varlıkları bu ülke topraklarını işgal etmelerinden günümüze değin IŞİD ve diğer terör örgütleriyle sözde mücadele ettikleri ve bu ülkede teröristlerin Iraktaki varlığı boş bahaneden başka bir şey olmadığı anlaşılıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.