AsyaHaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Amerika, İran-Çin ilişkilerini bozmaya çalışıyor

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran karşıtı tutum ve açıklamalarının devamında Washington’un Pekin ile Tahran ilişkilerinin kesilmesi yönünde çaba harcadığını bildirdi.

İran Haber Ajansının bildirdiğine göre Amerika’nın, Trump’ın izlediği yanlış siyasetler sonucu düştüğü inziva ve yalnızlıktan kurtulmak yönündeki çabalarının devamında Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Amerikan yönetiminin, İran petrolünün en büyük müşterisi Çin ile görüşmelerde bulunduğunu ve onların da İran’dan petrol satın alımını durdurmalarını istediğini bildirdi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ayrıca İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin, Amerika’nın İran’ın petrol ihracatını durduracak gücünün olmadığı yönündeki son açıklamasına da değinerek, Amerika’nın İran petrol ihracatını azaltmayı hedeflediğini iddia etti.

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ülkesinin her daim tek taraflı ve sınır ötesi yaptırımlara karşı olduğunu belirterek, Çin ve İran’ın iki dost ülke olduğunu vurguladı.

Çin’den ABD’nin İran’dan petrol ithalatını durdurma çağrısına “hayır” cevabı geldi. Çinli diplomat dün yaptığı açıklamada, Çin’in İran’ın petrol sektörü aleyhinde Trump’ın baskısıyla işbirliği için hiçbir planının olmadığını kaydetti.

Çin Dışişleri Sözcüsü Lu kang yaptığı açıklamada, İran ve Çin’in iki dost ülke olduğunu ve iyi ilişkilere sahip olduklarını söyledi.

Çin’in İran ile ilişkilerinin dostane ilişkiler olduğunu ifade eden Lu Kang, “Bunun ötesinde bir İran ile normal ilişkilerimizi uluslararası taahhütler ve kurallar çerçevesinde koruyoruz” dedi.

Lu Kang, “Çin ülkelerin ilişkilerinin 5 ilke çerçevesinde gelişmesini istiyor. Bu ilkeler, ülkelerin içişlerine karışmamak, ülkelerin bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı duyulmalıdır. Ayrıca ülkelerin siyasi sistemleri ve gelişme yolları o ülke halkı tarafından belirtilmeli ve yabancı ülkeler bu konuda müdahaleden kaçınmalılar” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2024 (36) içerik yüklenmiştir.