DünyaHaberlerİranOrtadoğu

Amerika İran’a karşı olağanüstü hali bir yıllığına daha uzatmakla düşmanlığının devam etmekte olduğunu gösterdi

Kum Cuma namazı imamı, Amerika’nın İran’a karşı olağanüstü hali bir yıllığına daha uzatmasının bu ülkenin İran karşısındaki düşmanlığının halen devam etmekte olduğunu gösterdiğini söyledi.

Kum Cuma İmamı Ayetullah Seyyid Haşim Hüseyni Buşehri dün kılınan Cuma namazı hutbelerinde, dünya müstekbirliği ile milli mücadele günü dolayısıyla İran halkının sahnedeki yoğun varlığından dolayı takdir ve teşekkürlerini bildirerek, son yarım asır içinde Amerika’nın İran’a karşı düşmanlık geçmişine temasla, İran’la ilgili olağanüstü halin bir yıllığına daha uzatılmasının Amerika’nın İran aleyhindeki düşmanlığının en son örneği olduğunu bildirdi.

ABD Başkanı Barack Obama, İran’a yönelik yaptırımların süresini 1 yıl uzattığını açıklamıştı

ABD’den İran’a yeni yaptırım hazırlığı Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, 1979 yılında yaşanan İslam İnkılabı sırasında ABD’li casusların rehin alınmasına yanıt olarak İran’a getirilen yaptırımların 1 yıl daha uzatıldığı belirtilmişti.

Açıklamada, “İran’la ilişkilerimiz henüz normale dönmedi ve 19 Ocak 1981 tarihli anlaşmayı uygulama süreci halen devam ediyor. Bu nedenle, 14 Kasım 1979’te ilan edilen olağanüstü hal yürürlükte kalmalı” denildi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (31) içerik yüklenmiştir.