AmerikaDünyaHaberlerİranOrtadoğu

Amerika, İran’a karşı yasadışı davranışının bedelini ödemeli

İran cumhurbaşkanının hukuk işleri yardımcısı, Amerikan Futbol Federasyonu’nun İran’a yönelik eylemini etik dışı olarak nitelendirerek “Amerikalılar, ülkemize yönelik profesyonel olmayan ve yasadışı davranışlarının bedelini ödemeli.” dedi.

Amerikan Futbol Federasyonu’nun İran’a yönelik profesyonel olmayan ve düşmanca eylemlerine tepki gösteren Muhammed Dehgan  IRNA’ya verdiği bir röportajda şöyle dedi: “Amerikalıların yaptığı,ahlaka ve uluslararası kurallara aykırıdır ve yasal olarak ele alınması gereken bir konudur ve FIFA’nın sağladığı önemli idari garanti nedeniyle, ilgili yasal makamlar bu yasadışı davranışlarının bedelini ödetmek için takibini yapmalıdır.” 

İran bayrağının değişmesi ve bunun ardından Amerikan Futbol Federasyonu’nun İran İslam Cumhuriyeti bayrağından “Allah” kelimesinin kaldırılmasının gerekçesine ilişkin açıklamasının ardından İran Futbol Federasyonu, FIFA’ya şikayette bulunmak için resmi bir yazı gönderdi ve ”FİFA, Amerikan Futbol Federasyonu’nun bu ihlalini ciddi bir şekilde soruşturmalıdır” çağrısında bulundu.

Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA) tüzüğünün 13. bölümünün birinci fıkrasına göre, bu federasyona üye bir ülkenin kimliğine, ulusal ve dini sembollerine saldıran kişi veya kurumlar en az 10 maç oynamaktan men edilir.

Şimdi şöyle bir soru futbol severler için gündeme geldi, Amerikan futbol takımı FIFA tüzüğüne göre Katar Dünya Kupası’ndan dışlanacak mı?/

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.