HaberlerİranOrtadoğu

Amerika, İran’daki kargaşalara finans desteği verdi

Amerika’da bir internet sitesi yayınladığı bir röportajda Amerikan dışişleri bakanlığının İran’daki son kargaşa olayları sırasında bir milyon doları aşkın masrafta bulunduğunu bildirdi.

Minesota eyaletinde yayın yapan Minte Pres internet sitesi, Amerikan dışişleri bakanlığından elde edilen bir belge uyarınca sadece İran’daki son iç kargaşalar esnasında ABD dışişleri bakanlığının İran yönetim karşıtlarına bir milyon doları aşkın para yardımında bulunduğunu bildirdi.

Bu haberde ABD yönetimi, hükümete bağlı medya kuruluşları özellikle de Amerika’nın sesi ve Ferda radyoları aracılığı ile İran’daki son olayları etkilemek amacıyla yalan yanlış haberler yaydığını ve İran’ın iç karışıklıklarını daha da körüklemeye çalıştığı belirtilmiştir.

Amerikan Kongresi Araştırma Hizmetleri tarafından yayınlanan ABD yönetimine ait diğer bazı belgelerde de Trump iktidarının İran’a karşı yıkıcı girişimlerde bulunduğunu gösteriyor.

Trump ve ABD’li yetkililerden bir çoğu İran’da yaşanan son kargaşa olaylarında açıkça yönetim karşıtlarına destek vermişlerdi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Eylül 2021 (17) içerik yüklenmiştir.