FilistinHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

Amerika, İsrail’in BM Güvenlik Konseyi’ne üye olması için çalışacak

İşgal rejimi yanlısı tavrıyla tanınan Amerika Birleşik Devletleri’nin BM yeni temsilcisi Samantha Power, ülkesinin İsrail’i BM Güvenlik Konseyi üyesi yapmak için çaba sarf ettiğini açıkladı.

İsrail’de yayınlanan Yediot Ahronot gazetesi, bugünkü (18 Temmuz Perşembe) sayısında, Samantha Power’ın yeni görevi dolayısıyla dün ABD Kongresi’nde yaptığı konuşmada, İsrail’in BM Güvenlik Konseyi’ne üye olması için çalışacağını söyledi.

Power, “Amerika Birleşik Devletleri için dünyada İsrail’den daha iyi dost yok. İsrail’in Güvenlik Konseyi’ne geçici üye olması için çaba sarf edeceğim” dedi.

Haberi yayınlayan Yediot Ahronot gazetesi, Amerikalı yetkililerin zaman zaman Power’ın söylediğinin tam tersi açıklamalar yaparak, “İsrail’in dünyada Amerika’dan daha iyi dostu yok” dediklerini yazdı.

Samantha Power, Barack Obama’nın 2008’deki seçim kampanyası sırasında dış politika danışmanlığı görevinden istifa etmek zorunda kalmış fakat daha sonra Obama’nın yakın çevresine yeniden dönerek 2009 yılında Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi’nde uluslararası ilişkiler ve insan hakları başdanışmanı olarak görevlendirilmişti.

Power, ABD BM temsilcisi Susan Rice ile birlikte İsrail’in meşruiyetinin reddedilmesi çabalarına karşı mücadele etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.