HaberlerKuzey AmerikaUzakdoğu

Amerika, Kuzey Kore’ye yeni yaptırımlar getirdi

Amerika dışişleri bakanı, Kuzey Kore ile nükleer anlaşma sağlanmasının zaman alabileceğini ve bu süre içinde yaptırımların aynen devam edeceğini bildirdi.

Reuters’in bildirdiğine göre ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo, bakanlar kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Piyong Yong yetkilileri ile yaptığı görüşmelerin ayrıntılarına girmeksizin, önlerinde yapılması gereken çok girişimlerin bulunduğunu ve bunlardan bazılarının daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu ama bu girişimlerin tümünün yaptırımlar gölgesinde süreceğini bildirdi.

Pompeo, Kuzey Kore’den Amerikalı askerlerin cenazelerinin teslim alınacağı tarihe de temasla, ilk grup asker cenazesinin önümüzdeki iki hafta içinde alınacağını ve bu meselenin askerlerin aileleri açısından büyük önem taşıdığını bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında geçen ay Singapur’da yapılan zirve sonrasında, Kore Savaşı’nda hayatını kaybeden ABD askerlerinin naaşlarının iade edileceği açıklandı.

1950-53 yıllarında Kuzey Kore ve Güney Kore arasında meydana gelen iç savaş, önce ABD ve müttefiklerinin daha sonra da Çin Halk Cumhuriyeti’nin katılmasıyla uluslararası bir boyut kazanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (27) içerik yüklenmiştir.