HaberlerLübnanOrtadoğu

Amerika, Lübnan Hizbullah hareketinin üst düzey yetkililerine karşı yaptırım kararı aldı

Amerika 16 mayıs günü, Hizbullah genel sekreteri seyit Hasan Nasrullah ve yardımcısı şeyh Naim Kasım’ın da aralarında bulunan Lübnan Hizbullah hareketinin üst düzey yetkililerine karşı yaptırım kararı aldı.

Amerika hazine bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisinin bildirdiğine göre, sözde dünya terörizmi ile bağlantılı 6 kişi yaptırım listesine alındı; söz konusu 6 kişiden 5’i ise Lübnan Hizbullah’ı üst düzey üyesidir. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’nin yaptırım listesini güncellediği, Hüseyin el-Halil, İbrahim Emin El Seyyid, Naim Kasım, Muhammed Yezbak’ın Hizbullah Finansal Yaptırımları Düzenlemesinin İkincil Yaptırım Listesine eklendiği belirtildi.
Amerika yönetimi bundan önce de seyit Hasan Nasrullah gibi Hizbullah liderlerini yaptırım listesine almıştı fakat bu girişimi, Trump yönetiminin Hizbullah ve direniş eksenine karşı yeni stratejisinin yeni bir aşamaya geldiğini gösteriyor üstelik kararın alındığı zaman açısından da büyük önem taşıyor.
Her şeyden önce Hizbullah lideri ve üst düzey üyelerine karşı alınan yaptırım kararının Lübnan parlamento seçimlerinden sadece 10 gün sonra alınması dikkat çekiyor. Yapılan seçimlerde Hizbullah birleşik cephesi parlamentoda 67 sandalye kazanarak meclisin çoğunluğunu elde etmeyi başardı. bu büyük zafer Hizbullah birleşik cephenin Lübnan iktidar yapısındaki etkinliğinin artması anlamındadır. Amerika’nın Hizbullah üst düzey yetkililerine yaptırım kararı, asında Lübnan meclis seçimlerine yönelik bir tepki sayılırken, seçim sonuçlarından duyulan hoşnutsuzluğu ve Lübnan içişlerine müdahale çalışmalarını gösteriyor.
Bir diğer yandan Hizbullah üst düzey yetkililerine yaptırım kararı, Amerika elçiliğinin illegal bir hareketle işgal altındaki Kudüs kentine resmen taşınmasından sadece 2 gün sonra alındı. Elçiliğin küdüs’e taşınması sırasında Siyonist rejimin eli kanlı askerleri Nekbe gününde protesto gösterisi düzenleyen sivil Filistinlilere ateş açarak en az 65 filistinliyi şehit ederken yaklaşık 3 bin 800 kişiyi de yaraladılar. Yapılan vahşi saldırıya dünya çapından büyük tepkiler galdi.
Amerika hazine bakanlığının Hizbullah üst düzey yetkililerine yaptırım kararı, Amerika’nın yine illegal ve hukuk dışı bir kararla tek yanlı olarak İran ve 5+1 arasında imzalanan uluslararası Bercam nükleer anlaşmasından çekilmesinden bir hafta sonra alındı. Amerika’nın Bercam nükleer anlaşmasınan çekilmesinin en önemli hedeflerinden biri, batı Asya bölgesinde direniş hareketinin güçlenmesini engellemektir. Hizbullah liderleri ve üst düzey üyelerine alınan yaptırım kararı da İran İslam cumhuriyetinin bölgede en güçlü müttefiki olan Hizbullah’a baskı uygulamak hedefi ile alındı.
Amerika başkanı Donald Trump, uluslararası Bercam nükleer anlaşmadan çekildiklerini açıklamanın ardından Siyonist rejimin Suriye’ye karşı füze saldırısı başladı fakat Suriye ordusunun direnişi ve karşılıklı savunması ile karşılaştı. Nitekim Seyid Hasan Nasrullah da geçen pazartesi günü yaptığı açıklamada Golan tepelerine 55 füze fırlatıldı. Lübnan Hizbullah hareketi genel sekreteri Siyonist rejimi uyararak korsan rejimin askeri ve hava gücü heybetinin kırıldığına işaretle, “ israil’in Suriye’ye saldırıları devam ederse , bunun karşılığı Golan Tepeleri değil, işgal edilen Filistin’in kalbinde olacaktır” dedi.
Amerika hükümetinin Lübnan Hizbullah hareketi lideri ve üst düzey üyelerine aldığı yaptırım kararı, Seyid Hasan Nasrullah’ın bu uyarsından sadece 2 günsonra alındı, bu da yaptırım kararının Hizbullah genel sekreterinin güçlü ve dahiyane tutumuna bir karşılık sayılıyor./

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.