AvrupaHaberlerKuzey Amerika

Amerika, Romanya’ya füze kalkanı kuruyor

ABD ve NATO’nun ortak olarak geliştirdikleri Avrupa füze savunma sisteminin bir halkası olarak Romanya üssündeki çalışmalara 28 Ekim pazartesi günü başlanacak. ABD’nin Bükreş Büyükelçiliği, füze savunma sisteminin Romanya’nın güneyinde yer alan Deveselu üssüne kurulacağını bildirdi.

ABD ve Romanya arasında 23 Aralık 2011 yılında füze savunma sistemi konusunda imzalanan anlaşmaya göre, eski üs üzerine SM-3 füzesavar füzesi de bulunacak çok amaçlı AEGIS Amerikan balistik füze sistemi kurulacak.

Amerika’nın Bükreş Büyükelçiliği’nin verdiği bilgiye göre orta ve kısa menzilli füze savunma sisteminin maliyeti 134 milyon dolar olacak. Haberi İnterfaks ajansı duyurdu.

Basın toplantısında konuşan Pentagon Basın Müşaviri George Little, füze savunma sisteminin bir halkası olarak Romanya’da kurulacak istasyona ilişkin planı doğruladı ve sistemin 2015 yılında devreye alınacağını bildirdi.

Pentagon Basın Müşaviri ayrıca, Deveselu’da gerçekleştirilecek temel atma törenine katılmak üzere siyasi konularda ABD Savunma Bakan Yardımcısı James Miller’in Romanya’ya geleceğini bildirdi. Törene birçok NATO üyesi ülkeden üst düzey temsilcilerin de katılması bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (15) içerik yüklenmiştir.