HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Amerika Üniversitesinin Anketi: İran Halkı Siyasi Rejimin Değişmesini Desteklemiyor. Kamuoyu Amerika’ya Güvenmiyor

Maryland Üniversitesi ve İran Poll Anket Merkezinin anketlerinin sonuçları, İran halkının büyük çoğunluğunun ekonomik taleplere rağmen İran İslam Cumhuriyeti’nin siyasi sistemini ve onun genel politikalarını desteklediğini gösteriyor.

Amerika’nın Maryland Üniversitesi’nin İran’ın bazı şehirlerinde yaşanan son olaylar hakkında yaptığı bir anketin sonucu, İran halkının büyük çoğunluğunun ekonomik taleplere rağmen İran İslam Cumhuriyeti’nin siyasi sistemini desteklediğini gösteriyor.

Maryland Üniversitesi Uluslararası Çalışma ve Güvenlik Merkezi ve İran Poll Anket Merkezi tarafından ortaklaşa yapılan anket cuma günü yayınlandı. Bu sonuçlar henüz kamuoyuna açıklanmadı ancak, Washington Post bu anketin sonuçlarının bir özetini sundu.

Washington Post Gazetesi şunları yazdı: ‘Yeni yapılan anket sonuçlarına göre, İran’ın siyasi sisteminin değişmesi ya da şeriat kanunlarında müsamaha gösterilmesi, İran halkı arasında çok az bir şekilde desteklenmektedir ve İran’ın Suriye ve Irak’taki dış politikaların eleştirilmesi kamuoyu desteğine sahip değildir.

Ankete katılanlar aynı zamanda, ABD Başkanı Donald Trump’ın ve bu ülkenin diğer yetkililerin bu kargaşalara verdikleri desteğin protestocuların taleplerine yardım etmediğini belirttiler. Katılımcıların sadece % 9’u desteğin katkıda bulunduğunu söyledi.

Ankete katılanlara Amerika hükümeti hakkındaki görüşleri sorulduğunda, İranlıların% 85’i bunu “çok olumsuz” olarak nitelendirirken, sadece% 1’i bunu “çok güzel” olarak nitelendirdi.

Daha ayrıntılı olarak bu anket, genel nüfusun sadece yüzde 4,9’unun İran’ın siyasi sisteminde “köklü değişiklikler” i desteklediğini gösteriyor. Halkın % 54’lük çoğunluğu ise, rejimin değişmesine kesinlikle karşı oldukları söylediler Washington Post, katılımcıların diğer yanıtlarına değinmedi.

Ayrıca, sadece % 8,8’lik bir kesim, askeri kurumların füze programına daha az harcama yapması gerektiğini belirtti. Katılımcıların % 40’ı ise, bu yaklaşımda kesinlikle karlı olduklarını belirttiler. Ancak bu bölümde de katılımcıların diğer yanıtlarına değinilmedi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.