ArabistanAvrupaHaberlerOrtadoğuYemen

Amerika ve İngiltere, Arabistan’ın Yemen’deki Cinayetlerine Ortaktır

Kanada’nın Ontario şehrinde ikamet eden uluslararası insan hakları avukatlarından Edward Corrigan Tesnim Haber Ajansına verdiği röportajda; Londra ve Washington’u Suudi Arabistan’a Yemen’de işlediği savaş suçlarında yardım etmeleri nedeniyle kınayarak şu açıklamalarda bulundu: Suudi Arabistan’ın paraları Birleşmiş Milletler’in bu ülkeyi desteklemesini sağladı. Bazı silah satıcılarının Arabistan’a silah satarak elde ettikleri kazanç bu ülkelerin Suudi Arabistan karşıtı adımlara şiddetle karşı çıkmalarına neden oldu.

Uluslararası insan hakları avukatı daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Amerika ve Büyük Britanya hükumetleri şuan Suudi Arabistan’ı güvenlik konseyinde diplomasi yönünden destekliyorlar çünkü Arabistan ve müttefiklerine silah satarak milyarlarca dolar gelir elde ediyorlar. Amerika ve Büyük Britanya’nın Suudilerin Yemen’deki cinayetlerini örtbas etmeleri ve katliamları açıkça desteklemeleri, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki cinayetlerine ortak oldukları anlamına gelir.

Edward Corrigan açıklamalarının devamında kendisine BM Çocuk Fonu’nun son raporunda yer alan ” Suudi Arabistan’ın müdahaleleri sonucu Yemen’de yaklaşık 5 bin çocuk öldü, yaklaşık 400 bin çocuk yetersiz besleniyor, 2 milyon çocuk okula gidemiyor ve ülkede Veba salgını yayılmış durumda” bu bilgilere rağmen BM neden Riyad karşıtı bir adım atmıyor sorusuna verdiği yanıtta şunları söyledi: Tüm bu bilgiler gerçeği yansıtıyor. BM ve Avrupa Birliği’nde bu konuda bazı hareketlilikler mevcuttur. Riyad rejiminin parası, Suudi Arabistan’ın Yemen’e yönelik müdahalelerine karşı yürütülen çalışmalarla mücadele etmek için kullanılıyor.

Corrigan daha sonra kendisine yöneltilen “İnsan hakları savunucusu olduğunu iddia eden bazı Batı ülkeleri Suudi Arabistan’ın Yemen’deki katliamları söz konusu olduğunda neden çok farklı bir tutum sergiliyorlar?” Sorusuna verdiği yanıtta şunları söyledi: Büyük Britanya ve Amerika açısından çift yönlü bir standart söz konusudur. Onlar insan haklarını savunduklarını iddia ediyorlar ancak bunu sadece siyasi hedeflerine uygun olduğunda yapıyorlar. Tüm bunlar dikkate değerdir. Elbette Büyük Britanya ve Amerika karşıtlarının sayısı her geçen gün artmaktadır. İzninizle, gelecekte Suudi Arabistan’ın katliamlarının engellenmesi konusunda daha net adımlar atılacağını ümit edeyim.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.