FilistinHaberlerOrtadoğu

Amerika ve Siyonist rejimin ortak tatbikatı ile eşzamanlı olarak Trump ve Netanyahu görüşmesi

Amerika başkanı Beyaz Saray’da Siyonist rejim başbakanı ile görüşmede, işgal rejimin tutumlarına destek vererek, bir ihtimal bizzat kendisinin Amerika elçiliğinin Kudüs’te açılış törenine katılabileceğini söyledi.

Trump Amerika ve Siyonist rejim ilişkilerinin hiçbir zaman bu kadar sıcak ve samimi olmadığını da belirtti.

Yıllık Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi-AIPAC ( American Israel Public Affairs Committee) oturumuna katılmak için Amerika’da bulunan Netanyahu, Washington’da Trump ile bir araya geldi. Netanyahu’nun Amerika ziyareti, Siyonist işgal ordusu ve Amerika’nın işgal edilen Filistin topraklarındaki ortak tatbikatın başladığı bir sırada gerçekleşiyor. Siyonsit haber çevreleri söz konusu tatbikata Amerika’nın 2500 ve korsan rejimin de 2000 askerle katıldıklarını duyurdular.

Söz konusu ortak tatbikatın önümüzdeki ayın ortalarına kadar devam edeceği, çeşitli füze savunma sistemlerinin kullanılacağı tatbikatta füze saldırılarına karşı, sistemlerin ne kadar hazırlıklı olunduğu kontrol edileceği bildirildi.

Washington’un Kudüs konusunda Tel Aviv’e siyasi destekleri ve geniş çaplı ortak askeri tatbikat düzenlemesi, sahte rejimin savaş çığırtkanlığı yapması ve yayılmacı siyasetlerinin gerçekleşmesi ve Filistin ile Arap ülkelerinden taviz koparmaya dayalı yayılmacı siyasetlerini hayata geçirmek için, Amerika’nın yeşil ışığı sayılıyor.

Filistin ile Dayanışma Programının İskoç aktivisti Mike Napier Amerika yönetimi ve özellikle Trump’ın Siyonist rejime desteğine işaretle, korsan rejimin bölgedeki yayılmacı siyasetlerine sebep olan nedenlerden birinin tam da bu destekler olduğunu belirtti.

Amerika başkanı Donald Trump’ın işgalci rejime desteği sadece ekonomi ve siyasi alanlarla sınırlı değildir, bu destekler askeri alanlarda da gelişmektedir.

Amerika’nın korsan rejime destek siyaseti her zaman ve tüm Amerika başkanları tarafından birinci öncelik olarak sürmüştür. Fakat Amerika’nın bazı başkanları bu konuda diğerlerini geride bırakan girişimlerde bulundular ki Donald Trump da bu kategoride yer alılyor. Hiç şüphesiz Amerika toplumunda Siyonist lobinin etkin ve güçlü nüfuzu vardır ve bu yüzden Amerika başkanları, ülke içinde ve dışındaki siyasetlerini gerçekleştirmek için Siyonist lobinin desteğini kazanmaya çalışıyorlar.

Bu bağlamda Amerika başkanı Donald Trump da Siyonistlere saygısını sunmak için çeşitli yollara başvuruyor; nitekim Siyonist rejim yetkilileri ile görüşmelerindeki sözleri ve AIPAC oturumu, onun korsan rejime yaranmak için adeta yağ çekmesinin göstergesidir.

Siyonist rejimin yayılmacı siyasetleri, Amerika’nın son yıllarda korsan rejime karşılıksız verdiği yaradımları arttırmaya hazır olduğu ve bu yayılmacılıkların faturasını ödemeye hazır olduğunu belirttiği bir ortamda gerçekleşiyor.

Bu çerçevede Siyonist rejim önceki yıllarda olan anlaşma çerçevesinde Amerika’dan yıllık olarak 3 milyar dolar karşılıksız yardım alıyor fakat Trump Trump döneminde gerçekleşecek olan ve 10 yıl geçerliliği olacak yeni anlaşma uyarınca Siyonist rejim Amerika tarihinde kendisine yapılan en fazla askeri ve ekonomi yardımları alacaktır. Bu bağlamda Amerika’nın Siyonist rejime verdiği karşılıksız yardımları 2028 yılına kadar 42 ila 45 milyar dolara ulaşacaktır; bu yardımların büyük bölümü ise askeri yardımlardan oluşacaktır.

Göründüğü gibi Amerika’nın Siyonist rejime sağladığı yüklü ve artan yardımları, çakma ve gasıp rejimi, kendi yayılmacı ve savaş yanlısı siyasetlerinde daha da küstahlaştırıyor.

Başa dön tuşu
Kapalı